24 Maj 2022

Egzamin ósmoklasisty 2022

Egzamin ósmoklasisty 2022

Już dziś (24.05) uczniowie zmierzyli się z pierwszym egzaminem ósmoklasisty. Od godziny 9:00 pisali test z języka polskiego. Czy temat wypracowania ich zaskoczył?

 

Dziś, we wtorek 24 maja rozpoczęła się seria egzaminów ósmoklasisty. Uczniowie kończący szkołę podstawową muszą zmierzyć się z egzaminami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Dziś od godziny 9:00 uczniowie pisali pierwszy test, który był z języka polskiego. Trwał on 120 minut. Wyniki egzaminów są kluczowe przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

 

Jednym z najważniejszych zadań podczas egzaminu z języka polskiego jest wypracowanie, które jest najwyżej punktowane. Można za nie zdobyć aż 20 punktów. Tekst musi składać się z minimum 250 słów. W tym roku uczniowie do wyboru mieli dwa tematy wypracowania:

 

  • Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której odwołasz się do wybranej lektury obowiązkowej i innego utworu literackiego.
  • Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem z lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury.

 

Za wszystkie zadania uczniowie mogą zdobyć 45 punktów. W tym roku na egzaminie musieli zmierzyć się także z „Zemstą” Aleksandra Fredry. Według relacji ósmoklasistów, większość z nich była zadowolona z tematów wypracowań i innych zadań.

Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 8 lipca.

Czytaj więcej: https://tvn24.pl/polska/egzamin-osmoklasisty-2022-jezyk-polski-tematy-zemsta-i-rozprawka-o-przyjazni-5723295

Źródła: https://tvn24.pl, https://strefaedukacji.pl, https://wydarzenia.interia.pl