13 Grudzień 2021

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski skierowali do rodziców i opiekunów list dotyczący rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) w kwestii szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19.

Jak podkreślają ministrowie Przemysław Czarnek oraz Adam Niedzielski we wspólnym liście do rodziców i opiekunów, rekomendacja Europejskiej Agencji Leków (EMA) w kwestii szczepień dzieci opiera się na udowodnionych danych naukowych świadczących o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki. Decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w wieku 5-11 lat podjęte zostały na podstawie dostępnych dla Polski i innych krajów bieżących danych.

Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia właśnie na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. Szczepienia dla dzieci w Polsce w tej grupie wiekowej mają być dostępne jeszcze w grudniu, co oznacza, że chętni zdążą zaszczepić dzieci przed Świętami Bożego Narodzenia.

 

Celem listu ministrów jest przekazanie rodzicom i opiekunom sprawdzonych informacji dotyczących szczepień. Rzetelne informacje mają pomóc rodzicom i opiekunom w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

 

Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19 – piszą w liście Przemysław Czarnek i Adam Niedzielski.

Jak podkreślono w liście, według badań, skuteczność szczepień dzieci była wyższa niż w przypadku osób dorosłych i wyniosła 90,7%.

Czytaj więcej: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/list-ministra-edukacji-i-nauki-oraz-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-dzieci-w-wieku-5-11-lat

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka